Kállay-kúria

Családtörténet

Kállay család azon ősi magyar nemesi családok egyike, amely még a honfoglaló magyar elit tagjaként jött a Kárpát-medence területére és az évszázadok alatt jelentős szerepet töltött be a magyar történelemben.

A család történetében kiemelkedik Zsigmond király uralkodásának kora, ebben az időszakban a család vagyona szépen gyarapodott, Kállósemjén ekkor került a birtokukba és címerük is ebből az időből származik. A vesztes mohácsi csata azonban, melyben a Kállayak is részt vettek, hosszú időre meghatározta a család életét.

A 16-17. század fordulóján jelentős változást hozott a Bocskai féle hajdúfelkelés, mert a hajdúk hosszú csatározás és perlekedés után elűzték a Kállay családot Kálló városából.

A 18. század elején a Kállay család tagjai helyi, régiós és országos szinten is jelentős szereplőkké váltak, közöttük fő- és alispánok, kormánybiztosok, országgyűlési képviselők, minisztériumi alkalmazottak, miniszterek, kórházalapítók voltak.

A család életében Kállósemjén az 1920-30-as években játszotta a legfontosabb szerepet, hiszen Dr. Kállay Miklós miniszterelnök itt töltötte családjával a nyarakat, országos jelentőségű mintagazdaságot hozott létre, mely nagyban hozzájárul a település fejlődéséhez.

A II. világháború után a család nagy része emigrációba kényszerült. Az utóbbi évtizedekben azonban ismét nagyon jó kapcsolat alakult ki a Kállay család leszármazottjai és a település között.